Poslanecký prieskum

Autor: Juraj Pravica | 2.11.2013 o 12:59 | (upravené 5.11.2013 o 21:00) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  16x

Nedá mi ostať ticho a nepovedať niečo o tom, ako poslanci SMERu bez jediného slova zmetú pod stôl dobrý návrh zákona poslancov Jozefa Viskupiča a Miroslava Kadúca (poslanci zo strany Obyčajní ľudia).

Ale poďme pekne po poriadku. O čo v tom zákone ide?

Navrhovaný zákon hovorí, že poslanec môže vykonať prieskum o plnení úloh a povinností orgánov verejnej správy. Orgány verejnej správy sú povinné mu to umožniť. Čiže inými slovami povedané, každý poslanec by mal právo nahliadnuť do činnosti orgánov štátnej správy (policajti, úrady, atď..), či konajú v súlade so zákonom bez toho, aby mu v  tom mohli nejako zabrániť.

Niekto z Vás si povie, veď to nie je žiadna novinka,  tento zákon tu máme už od roku 1989. Súhlasim, to máme, no má to malý háčik: Súčasný zákon síce dovoľuje poslancom nahliadnuť do orgánov štátnej správy, ale iba na základe rozhodnutia príslušného výboru, kde sa práve o tomto hlasuje.

Ako príklad uvediem: Predstavte si, že opozičný poslanec “xxx” chce nahliadnuť, či daný policajný útvar “xyz” postupuje podľa zákona (napr. či policajný úrad využíva štátne prostriedky na správne účely). Aby tak mohol opozičný poslanec urobiť, musí osloviť výbor obrany a bezpečnosti. Ale keď sa pozriete, kto sedí v tomto výbore, tak zistíte osadenstvo: 7 poslancov SMERu z celkového počtu 13. Čiže nadpolovična väčšina. Čo myslíte, aká je šanca, že danú kontrolu opozičnému poslancovi umožnia, keďže SMER tam má nadpolovičnú väčšinu, ktorá je rozhodujúca pre výsledok hlasovania? Však prečo by mu to mal SMER vôbec umožniť, veď náhodou by sa tam objavili ich nekalé praktiky a škandál by vyplával na povrch.


Ja sa teda pýtam, prečo tento zákon, ktorý by pomohol znižovať korupciu v štátnych orgánoch SMER jednohlasne zmietol zo stola (pozrite si hlasovanie Národnej rady SR viac link)? Žeby to bolo z obavy, aby sa náhodou neobjavili nekalé praktiky v štatných orgánoch ?


Azda ešte na záver, pekne to zhrnul poslanec Alojz Hlina, viď video.

 


Zdroj: www.nrsr.sk


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?